proovikas

Bandimehe ABC
  • Kodukord.
    Proovikas on iga bändi kodu. Kelle jaoks see on isiklik prooviruum/helistuudio – kelle jaoks rendiproovikas, mida jagatakse teiste tuttavate või tundmatute bändidega – misiganes variant – proovikas on koht kus bänd saab kokku ja areneb ning kasvab. See võiks olla püha koht igale bändile, millesse suhtutakse äärmise austusega. Isegi, kui selle koha eesmärk on, et seal oleks mõnus hängida ja chillida, siiski on see jagatud ruum ja seega on mõistlik panna paika mingi kodukord, mida kõik bändiliikmed (ja kõik külalised) austaksid ja järgiksid ,et prooviruum lõpuks päris läbuks ära ei läheks.
    Kasvõi lihtsad asjad a la:
  • Oma prügi viib igaüks ise ära
  • Igaühel on oma kaablid kaasas
  • Antsu proovikasse ei lase
  • Kui lõhud võõra tehnika ära – maksad kinni
    (selle punkti toetuseks võiks igaüks oma tehnikale külge kleepida oma nime ja numbri, et oleks võimalik ka kohe ühendust võtta kui midagi juhtub ja ei tekiks “äää ma ei tea kelle oma se oli äää…” olukorda.)

    Need on mingid üksikud näited mis muidugi kehtivad ainult teatud olukordades, aga idee on, et võiks olla kodukord ja ei tee halba, kui see koos läbi mõelda ja kirja panna ning proovika seinale riputada. Muidu tekib see olukord, et ” a ma arvasin, et oli hoopis niimoodi kokku lepitud…”. Punkte võib ka alati vastavalt vajadusele juurde lisada.

    Kodukord! Leppige kokku punktid > kirjutage üles > riputage seinale > kõik panevad allkirjad alla = Rahu majas.
  • Tegevusplaan.

Kui proovi tehakse kindlaks kontserdiks või salvestuseks, (mitte regulaarne mõnus ajaviitmine) siis on hea proovi alguses kokku leppida, et mis eesmärgiga ja mida proovi jooksul soovitakse läbi harjutada või läbi mõelda. Proovi lõpus saab vajadusel kokku leppida iga liikme iseseisva tegevuse enne järgmist proovi. Sellel on aga mõtet vaid juhul, kui liikmetel on päriselt aega/võimalust/tahtmist prooviväliselt asjaga tegeleda. Ei tasu seda eeldada ega loota ilma üksmeelse kokkuleppeta:) Võib olla hea mõte järgmine proovi aeg või tegevus paika panna juba koos proovis olles, et säästa helistamist/kirjutamist/klapitamist. Kui on hiljem vaja kokku leppida järgmine proov, siis väärtusta teiste aega ja kirjuta/helista tagasi esimesel võimalusel.

Tavapärane arusaam on, et proovikas käiakse ainult lugusid mängimas ja enne/pärast proovi siis lepitakse kokku uued proovi ajad, arutatakse mingeid plaane seoses esinemistega, salvestamistega, kelle juhtme Ants ära lõhkus jne..
Aga tegelikult ei ole halb mõte mõni proov teha ilma pillimänguta. Anda proovile mingi muu eesmärk – näiteks, et kõik bändiliikmed registreeriksid end ära Eesti Autorite Ühingusse, Eesti Esitajate Liitu , Eesti Fonogrammitootjate Ühingusse (ja loomulikult astuksid Eesti Raskemuusikaliidu liikmeteks!). Üksinda võib tunduda see kõik väga tüütuna ette võtta, aga kui see ära klaarida ühe korraga ja kõik koos, siis on see tunduvalt lõbusam.
Või teha eraldi proovi aeg selleks, et vaadata üle oma bändi sotsiaalmeedia. Kuidas on lood Youtube-i, Instagrami ja Facebookiga – kas igal pool on ikka olemas viimane singel ja tulevane esinemine? Või on Facebookis ikka veel bändiliikmete hulgas kirjas ka Ants -Didgeridoo kuigi me kõik teame kuidas sellega läks…

Tegevusplaan!
Seadke proovile eesmärk. See ei pea alati olema lugude läbimäng.

  • Tehnika.

See puudutab eriti jagatud tehnikaga bändiruume. Palun märkige oma tehnika ära ja andke selgelt märku kas sellega on lubatud kolmandatel isikutel mängida või mitte. KUI te kasutate võõrast tehnikat ja sellega midagi juhtub, siis ärge jätke kidravõimu peale post-it-iga sõnumit “sry
vaid proovige kohe ühendust võtta selle omanikuga, kuna ta on võibolla plaaninud sellega ülehomme livele minna ja jõudes viimasel minutil enne soundcheck-i proovikasse võimule järele ning leides sellelt teie südantlõhestava sõnumi “sry“… võite ette kujutada neljatäheliste sõnade karusselli..

Seoses tehnikaga tuleks silmas pidad ka prooviruumi sisetingimusi. Kas temperatuur kõigub? On seal niiske? Tehnika võib olla väga tundlik ja hakata streikima. Eriti kui talle pudel Cocat peale valada. Proovige leida/luua tingimused, kus teie joogid asuvad tehnikast turvalisel kaugusel.

Võimalusel kasutage kõrvamonitore/kõrvaklappe, et kuuleks iga pilli ja vokaali. Kuulmine ei taastu. Pole halb mõte teha kuulmise kontroll, nägemaks, kui hull või hea on olukord.

Danel Pandre